18.10.2024

Діджиталізація громадського сектору: інновації та проєкти

Цифровізація вже давно не є чимось новим для приватного сектору, але в останні кілька років цей потяг зупинився і на платформі державного управління. Уряди, муніципальні установи та громадські організації почали активно впроваджувати цифрові рішення. Мета — не просто бути модними, а підвищити ефективність, мінімізувати витрати та, не в останню чергу, зробити життя громадян зручнішим.

Хай-тек на службі у громади: основні виклики

Держапарат оцифровується зі швидкістю равлика порівняно з більш гнучкими секторами — охороною здоров’я, торгівлею і фінансами. Причина банальна: бюрократична махина насилу розгортається до інновацій. Ще одна «вишенька на торті» — недофінансування навчання співробітників, які в підсумку з новими технологіями на «ви». А розробка ІТ-рішень для держструктур — це взагалі як шити костюм на замовлення: тут без спецконсультацій не обійтися.

Аналогова робота — це минуле століття. Цифровізація — перший крок до позбавлення від нудних рутинних завдань. Індивідуально налаштовані алгоритми та ШІ легко перетворять гори папірців на впорядкований потік даних, який рухатиметься швидше.

Успішні приклади? Легко:

  • У США під час пандемії за допомогою цифрових рішень оптимізували роботу Центру допомоги безробітним. 
  • У Німеччині створили 30 лабораторій, щоб навчити держслужбовців не лякатися електронних платформ. 
  • В Україні запустили застосунок «Дія», з яким можна обійтися без папірців і черг — цифрові документи стали доступні більш ніж 50 службам. Також на повну розривається електронне врядування (e-Government).

Питання не в тому, чи потрібно цифровізувати держапарат, а в тому, як зробити це без зайвого шуму і пилу. А ще — як звільнити держслужбовців від рутинних завдань, щоб вони, нарешті, зайнялися чимось корисним.

Що далі

Громадський сектор перебуває на перехресті діджиталізації. Попереду ще багато інновацій, від інтеграції блокчейну до впровадження квантових комп’ютерів. Можливо, через кілька років урядові послуги будуть надаватися через VR, а чиновники будуть працювати віддалено з діджиталізованих офісів у метавсесвіті. Якщо ми навчилися отримувати паспорт онлайн, то чому б не мріяти про наступний крок — AI, який зможе відповідати на наші запити швидше, ніж ми на них скаржимося?

Останні новини конгресу